יעל ארד – מדליית כסף – ברצלונה 1992

יעל ארד


תאריך לידה: 01/05/67
ג'ודו : עד 61 ק"ג
אגודה: מכבי תל אביב
מאמן:  דני לאופולד

 

אומרים שאי אפשר לשכוח את הפעם הראשונה. זו כנראה הסיבה שלעולם לא נשכח את השם יעל ארד.
אחרי יותר מ-2000 שנים של המתנה, זכינו במדליית בכורה במשחקים האולימפיים.
זה קרה באולימפיאדת ברצלונה בשנת 1992. 

הצבע – כסף. המקצוע – ג'ודו.

יעל ארד נולדה במאי 1967 בת"א. שמונה שנים מאוחר יותר כבר לא היו לה יריבות אימון להפיל על המזרן , אז היא התאמנה עם הבנים. הכישרון של הילדה הצעירה בלט לעין מיד. בניגוד לילד הישראלי הממוצע, שההורים רשמו לחוג ג'ודו, ופרש עטור תהילה לאחר שעבר את המבחן לחגורה הצהובה, ארד המשיכה להתמיד.

בשנת 1984 כשהיא בת 17 דורגה במקום ה -7 בעולם לבוגרות וב – 1989 הגיעה להישג הבינ"ל המשמעותי הראשון כשזכתה במדליית ארד באליפות אירופה בהלסינקי. זו היתה המדליה הראשונה של ג'ודוקא ישראלי באליפות אירופה. שנתיים חלפו ובשנת 1991, שנה לפני המשחקים האולימפיים  ארדפרצה לצמרת העולמית כשהיא זוכה במקום השלישי  באליפות העולם.

בחודש פברואר 92' זכתה יעל בזהב היוקרתי בטורניר פריז וכשהיא מדורגת ראשונה בעולם,הגיעה למשחקים האולימפיים בברצלונה.  בחודש יולי בשנת 1992, , אחרי 25 אולימפיאדות בעת החדשה, 40 שנה מאז החלה ישראל להשתתף באולימפיאדות ו -20 שנה אחרי רצח מינכן, הנס קרה. הדרך למדלייה ההיסטורית התחילה בבית המוקדם. בקרבות עד משקל 61 ק"ג ניצחה ארד את גומז מספרד ואת יאניסקובה מצ'כוסלובקיה.

יעל עלתה לבית הגמר לקרב בו המנצחת תבטיח את עלייתה לגמר האולימפי ואת זכייתה במדלייה אולימפית. היא התמודדה עם אלופת העולם פראוקה אייקוף מגרמניה ובניצחון דרמטי  הבטיחה את הזכייה במדליה האולימפית הראשונה לישראל ועלתה לקרב על הזהב. 

כשמדינה שלימה שרויה בהתרגשות וחבירה למשלחת האולימפית מעודדים אותה בדמעות מהקהל, התייצבה ארד ב-30 ביולי 1992 לקרב הגמר מול קתרין פלורי מצרפת. השתיים לא השיגו נקודות בקרב, והשופטים נחלקו בדעותיהם. שופטת הזירה, הסינית לי וונג, הכריזה על פלורי כמנצחת, וישראל זכתה במדליה ראשונה מוכספת.

מייד עם ירידתה מדוכן המנצחים במסיבת עיתונאים הקדישה יעל את המדליה ההיסטורית לי"א, חללי מינכן ולמשפחותיהם – "היום הוכחנו שהרצח המתועב לא הצליח להכחיד את הספורט הישראלי,  אנחנו ממשיכי דרכם" אמרה אז.

עם שובה של יעל ארד ארצה, המדליסטית האולימפית התקבלה בכבוד הראוי לה, באהדה רבה, הרבה פרגון, חמימות והערכה גדולה. כיאה לאלופה אמיתית, אלפים חיכו בשדה התעופה וברגע אחד ארד הפכה לדמות ציבורית, מוכרת בכל בית בישראל.

במאי 93' הוכתרה יעל כאלופת אירופה ובאוקטובר באותה שנה זכתה במדליית הכסף באליפות העולם.
ארבע שנים מאוחר יותר, באולימפיאדת אטלנטה 1996, סיימה יעל ארד במקום החמישי לאחר 4 ניצחונות, כשהיא מפסידה בקרב על מדליית הארד למתחרה קוריאנית.
את האולימפיאדה כולה צלחה כשהיא נאבקת במחלת הנשיקה שהקשתה עליה לתפקד.
ארד פרשה מספורט תחרותי מייד אחרי אטלנטה אחרי 21 שנות קריירה  – בגיל 29.

ארד,  ששירתה בצה"ל כמדריכת כושר קרבי, הינה בעלת תואר ראשון במנהל עסקים, מתמחה ביזמות, פיתוח עסקי ואסטרטגיות שיווקיות, מייצגת בארץ מותגים בינלאומיים של סדרות טלוויזיה מצליחות לילדים ובני נוער, מרצה לארגונים ושירותי הביטחון על הקשר בין מצוינות בספורט ועסקים ומייעצת לחברות עסקיות. 

בשנת 2013, הצטרפה ארד לוועד האולימפי בישראל כשמטרתה המוצהרת לשים את ההון האנושי במרכז – ספורטאים, מאמנים ומנהלים בספורט. היא עומדת כיום בראש הוועדה המקצועית של הועד האולימפי, חברה במועצה הלאומית לספורט.
החל מ -2012 מכהנת ארד כחברה בוועדת השיווק של ה –IOC . כל פעילותה בספורט הנה בהתנדבות.

 

תוצאות בולטות בקריירה: 

 

אליפות העולם 
מדליית כסף, המילטון –  1993
מדליית ארד, ברצלונה –   1991

 

אליפות אירופה
מדליית זהב, אתונה – 1993
מדליית ארד,הלסינקי – 1989
מדליית ארד, פראג – 1991

בסך הכל זכתה ארד במהלך הקריירה הספורטיבית שלה ב-24 מדליות בטורנירים דרג A, מתוכן 7 מדליות זהב, 8 מדליות כסף ו-9 מדליות ארד.

 

לאתר הרשמי של יעל ארד – www.yaelarad.co.il