"ראיון השבוע" עם שחקן נבחרת ישראל בבייסבול טל אראל

"ראיון השבוע" עם שחקן נבחרת ישראל בבייסבול טל אראל

מאת: הוועד האולימפי בישראל

"הריגוש והפיספוס. משחק הבייסבול מבוסס על הכישלון ועל ההתמודדות עם הכישלון", זה מה שמאתגר במשחק הזה, בו התאהב בגיל צעיר מאד. כך, טל אראל (בחודש הבא יחגוג את יום הולדתו ה-24) שחקן הנבחרת האולימפית של ישראל בבייסבול שהדהימה את כולנו והשיגה את הכרטיס למשחקים האולימפיים בטוקיו שנדחו ליולי 2021 בגלל נגיף הקורונה.

טל, תושב גבעתיים, גדל בבית שהוריו אוהבים ספורט. אביו ירון, יליד פרו שגדל בברזיל, שיחק בנערותו בתיכון סופטבטול (המשחק המקביל לנשים) ובאמצעותו הכיר את משחק הבייסבול. אביו עלה לישראל בהיותו בן 17. אמו גלית, עסקה באתלטיקה בהיותה תלמידת תיכון קלעי בגבעתיים.

בגיל שש, המשפחה עברה למיאמי בשל עבודת אביו כבנקאי. טל הצטרף שם לכתה א' בבית ספר יהודי. בשכונת המגורים היה פארק, בו התושבים נחשפו כל שלושה חודשים לענף ספורט אחר.

בשלושת החודשים הראשונים הוא שיחק כדורגל. בהמשך פוטבול אמריקאי ואח"כ עברו הילדים לבייסבול. טל היה ילד ספורטיבי מאד שאהב את שלושת המשחקים. בכולם גילה יכולת טובה.

אז בכל זאת, מה הוביל אותו דווקא לבחור בבייסבול?

בהיותו בכתה ג' הוא הלך עם החבר הכי טוב שלו בבית הספר, לראות משחק בייסבול בליגת המכללות. "ישבנו בתא המיוחד של המאמן בזכות היכרות אישית של אמא של החבר שלי, ששיחק בייסבול, עם המאמן המקומי. במהלך המשחק עף לעברנו כדור ולא הצלחתי לתפוס אותו. התחלתי לבכות....אבא שלי קנה לי כפפת משחק מפלסטיק ואז החלטתי שאני רוצה לשחק בייסבול. כך זה החל..." נזכר טל שמהר מאד הצטרף ליגת הילדים המקומית.

לקראת סיום כתה ד' היתה המשפחה צריכה לחזור לישראל. טל לא רצה לחזור לארץ כי המשפחה לא יידעה שיש בישראל איגוד בייסבול. המשפחה החלה לחפש בצורה יסודית באינטרנט ומצאה שיש איגוד פעיל ומסודר. טל נרשם לקייטנת בייסבול בקיץ שהתקיימה בפתח תקווה. בסיום הקייטנה נרשם לקבוצת ליגה בספורטק ומהר מאד החל לשחק בליגת הילדים. מגיל 10 הוא חבר בנבחרות ישראל בכל הגילאים הצעירים ועד לנבחרת ישראל הבוגרת.

"מדובר בספורט המבוסס על כישלון ועל ההתמודדות עם הכישלון. חובט המצליח ב-3 חבטות מתוך 10 ניסיונות נחשב לחובט טוב. יש לנו מחבט עגול וכדור עגול. נקודת המפגש בינהם קטנה. כל פיספוס של הנקודה הזו משפיע על החבטה. אם חובטים מתחת לנקודת האמצע או מעליה החבטה לא תהא מספיק חזקה. זה קשה מאד. כל חבטה מוצלחת מדליקה אותך וברגע שמצליחים עולה הניצוץ בתוכך. בחבטה אחת מוצלחת אתה יכול לקנות את עולמך המקצועי או להפסיד עונה שלמה" כך מתאר לנו טל את אהבתו למשחק.

בתקופת משבר הקורונה כשלא ניתן היה להתאמן במגרשים הוא היה מאד יצירתי והתאמן במרפסת דירתו. תשאלו הכיצד? "השתמשתי במקל של מטאטא כדי להרגיש את תנועת החבטה וחבטתי לתוך רשת".

בזמן אימון, טל מרוכז אך ורק באימון. לדבריו "אימון מנטרל אותי מהמציאות ומכל דבר אחר. אני 100% בתוך האימון. הבייסבול זה הדבר שמרגיע אותי יותר מהכל. הבייסבול הוא הדבר הראשון שאני חושב עליו כשאני מתעורר בבוקר והדבר האחרון עליו אני חושב לפני השינה" מספר לנו טל, סטודנט לתואר ראשון בייעוץ מנהלתי בפלורידה.

מה אנחנו לא יודעים על טל?

שהוא חובב תעופה ומתעניין מאד בעולם הזה.

שהוא מתעניין מאד בעולם ההשקעות הפיננסיות וסיכונים.

שהוא קורא הרבה מאד באינטרנט על דמויות מן ההיסטוריה, על מנהיגים ואנשי מופת ואירועים היסטוריים.
שיש לו שתי אמונות טפלות: לא לדרוך על קווי המגרש והוא מקפיד ללבוש תמיד במשחקים תחתונים בצבע תכלת. ו"אם זה לא מצליח אני מאשים משהו אחר" הוא אומר.

טל מעיד על עצמו שהוא בחור שקט ורגוע מאד. קשה מאד להוציא אותו משיווי משקל...הוא לדבריו לא יודע לריב עם אנשים ולא מתעמת עם אנשים.

הוא מנהיג בנשמתו. דמות מוערכת מאד על ידי חבריו והחוט המקשר בין כולם. מקשיבים לו.. "לתפיסתי חשוב מאד להמשיך להאמין בעצמך. מבחינת נתונים פיזיים אני הכי קטן בנבחרת. 1.73 מטרים עם 75 ק"ג. אני הכי קטן גופנית אבל עם לב גדול והרבה אמונה" אומר טל, 7 לב כחול לבן בנבחרת ישראל ובקבוצתו 7 לב אדום.
טל מחובר מאד למשפחתו. יש לו אחות גדולה המסיימת לימודי רפואת שיניים ואח צעיר בן 15 המשחק גם הוא בייסבול בנבחרת הצעירה של ישראל.

אבא שלו לא מפספס שום טורניר בו הוא משתתף. הוא מגיע לכל משחק בכל מקום בעולם. גם בתקופה הקצרה בה שיחק טל בליגה ההולנדית. במשחק הראשון שלו שם, טל ביצע גליץ' ושבר את עצם הירך. תוך כמה שעות אביו הגיע אליו. השיקום מהפציעה היה ממושך. רק אחרי כשנה וחצי טל חזר לשחק.

טל הוא בחור קר רוח. אחרי משחק בו קבוצתו הפסידה הוא חושב על ההפסד כל עוד הוא בתחומי המגרש. כשאני יוצא ממנו, אני כבר מדפדף לעמוד הבא. "בליגת המכללות יש לנו חמישה משחקים בשבוע. חייבים להפנים טעויות מהר מאד ולעבור הלאה" הוא מסביר.

נבחרת ישראל תשתתף יחד עם עוד חמש נבחרות במשחקים האולימפיים בטוקיו שנדחו לקיץ הבא."אף אחד לא האמין שנעבור 24 נבחרות ונשיג את הכרטיס למשחקים האולימפיים. הוכחנו את עצמנו כי כל אחד מאתנו רצה ורוצה להוכיח שאנחנו ראויים להישג הזה" הוא אומר.

טל כמו חבריו לנבחרת ישראל יודעים שבתכנית המשחקים האולימפיים בפריז 2024 משחק הבייסבול אינו נכלל. "אני מאמין שב-2028 כשהמשחקים יהיו בלוס אנג'לס כן יהיה טורניר בייסבול. זו המטרה שלי לטווח רחוק. אני מאמין שזה יקרה".

בהצלחה!
צילום: מרגו שוגרמן