"ראיון השבוע"עם אסף לוונגרט שחקן הבייסבול של נבחרת ישראל לטוקיו 2020

מאת: הוועד האולימפי בישראל

"ההצלחה שלי מלווה בהרבה מאד כישלונות בדרך ולכן היא הרבה יותר משמעותית" כך, אסף לוונגרט (22) שחקן נבחרת ישראל בבייסבול למשחקים האולימפיים בטוקיו, המסביר את התובנה הזאת: "אני יכול לשחרר את החבטה החזקה ביותר שלי, אבל שחקן הקבוצה היריבה שעומד מולי תפס את הכדור.. המשמעות היא, שלא הצלחתי. לעומת זאת, אם שיחררתי חבטה חלשה מאד שלי, הכדור עבר בהגנת הקבוצה היריבה והגעתי לבסיס-התוצאה הסופית שווה הצלחה. בעצם, בשני המקרים הצלחתי ולא הצלחתי"…

אסף, בן מושב תימורים, הוא האח הקטן במשפחה. הוא גדל בבית בו אביו שיחק כדורגל בליגה ב' ומאז שהוא זוכר את עצמו הוא עסק בספורט. שיחק כדורגל, שיחק כדורסל ושיחק טניס. הוא נחשף לבייסבול בגיל שש בהיותו בכתה א' כשהמשפחה היתה בשנת שבתון במילווקי בזכות אביו, פרופסור למינהל עסקים. אסף שיחק כדורגל, וחבריו לכתה שיחקו בייסבול ופוטבול. הוא היה יוצא הדופן….

בהיותו בן 11, ראה בטלוויזיה תכנית על בייסבול, והוא נזכר בחברים מארה"ב. הוא ביקש מהוריו לנסות את המשחק. באמצעות האינטרנט מצא מקום שמשחקים בייסבול. זה היה בקיבוץ גזר, הצטרף לחוג ואלו היו צעדיו הראשונים במשחק. עד גיל 15 שילב את הבייסבול עם כדורגל וכדורסל לפרקים.

בגיל 16 חל השינוי הגדול. בהשפעת חבר, נחשף לקבוצת בייסבול בתל אביב ומאז הכל הפך למקצועי יותר והוא החל להתמסר לבייסבול בלבד. ההתקדמות המקצועית שלו היתה מהירה. הוא זוקף זאת ליסודות הטכניים שרכש במשחקי הכדורגל והכדורסל, בעיקר בכל מה שקשור לקשר עין-יד-מחבט ותפיסת כדור.

אסף הוא שחקן רב גווני ויכול לשחק בכל תפקיד. הדרך שלו לנבחרת הבוגרת של ישראל היתה מהירה וב-2012 כבר יצא עם הנבחרת הצעירה של ישראל לשני טורנירים בינלאומיים באיטליה, בהם ישראל זכתה בשניהם, במקום הראשון ובהמשך השתלב בנבחרת הבוגרת.

הבייסבול לתפיסת אסף "מלמדת אותך לקחת דברים טובים שעשית בהפסד במשחק, לשמור עליהם ולהמשיך לעבוד על הדברים הפחות טובים" הוא מסביר ומשתף אותנו בתחושותיו אחרי הפסד במשחק: "אני יושב בשקט בחדר ההלבשה, חושב לעצמי מה היה ולמחרת אני מקטלג את ההפסד של אתמול בדפי ההיסטוריה. אסור להיתקע במה שהיה, כי אם נוהגים כך, נכנסים למערבולת שקשה מאד לצאת ממנה" אומר אסף המקפיד לשמור על צניעות בחיי היום יום שלו.

אסף מקפיד על לבוש צנוע הכולל מכנסי ג'ינס כחול, חולצה לבנה מכופתרת ומגף אוסטרלי. זה סימן ההיכר שלו.
יש לו אמונה טפלה הקשורה למשחק. כשהוא נכנס לעמדה במגרש, הוא אף פעם לא ידרוך על הקווים המסומנים. הוא תמיד יקפוץ מעליהם….
למדנו גם שאסף שמח לסייע לאנשים ולעשות להם טוב. מידי יום הוא רוצה לגרום למישהו מהסובבים אותו לחייך…

אסף סטודנט למנהל עסקים, מתמחה בכלכלה ובמדעי המחשב במכללה בארצות הברית. פעמיים נכלל ברשימת מצטייני הנשיא. "אני עושה בלימודים מה שצריך ומשקיע הרבה יותר בבייסבול" הוא מודה. השנה שיחק אסף בליגת המכללות בארה"ב ובעונה הבאה הוא מתעתד לשחק בליגה בקליפורניה. מדובר בעונת משחקים הנמשכת כשלושה חודשים ומתנהלת באינטנסיביות גבוהה עם כ-50 משחקים. הוא מתאמן יום יום ובנוסף לאימונים הקבוצתיים ואימוני הכושר, הוא עובד בעצמו על כוח מתפרץ, חבטות, יוגה, תנועתיות ומתיחות.
בימים אלה, אחרי שעונת המשחקים בארה"ב התבטלה לאחר שעצרו שם את הלימודים בגלל משבר הקורונה הוא חזר לישראל להיות עם המשפחה. הוא שוהה בבידוד ומקפיד לשמור על כושר גופני. עובד קשה.
אחרי סיום משבר הקורונה הוא ינצל את זמן שהותו בישראל לטיולים שהוא כל כך אוהב. הוא אוהב מסלולי טבע בהליכה באזור המגורים בתימורים, ברמת הגולן, בקריית שמונה ונהריה. המקום האהוב עליו ביותר הוא האגם הנעלם בדרך לאילת שבזמן ירידת גשמים מתמלא מים. בטיולים האלה הוא מחפש את השקט שהוא כל כך אוהב.
אסף אוהב מאד את הפירגון לנבחרת ישראל בבייסבול. "אני מקבל ברכות מכל מיני מקומות בעולם, מאנשים שאינני מכיר וקורא המון כתבות. אני מקווה מאד שזה יעזור לפיתוח הבייסבול בישראל. לא מזהים אותי ברחוב והאמת שאינני מחפש זאת. אני חושב רק על טובת הענף" הוא אומר, ומאמין שנבחרת ישראל תגיע למשחקים האולימפיים בקיץ הבא בטוקיו ביכולת המיטבית שלה.