יו"ר הוועד האולימפי בישראל יעל ארד, ביום האישה הבינלאומי: "אני מכריזה על החזון לשיוויון במנהיגות הספורט האולימפי בישראל"

יו"ר הוועד האולימפי בישראל יעל ארד, ביום האישה הבינלאומי: "אני מכריזה על החזון לשיוויון במנהיגות הספורט האולימפי בישראל"

מאת: הוועד האולימפי בישראל

יעל ארד:

בישראל 2023 קורים תהליכים שאדם נאור לא יכול להסכים להם – שאנשים פרטיים, רבנים, או פוליטיקאים מייצגים דיעות חשוכות הנוגעות לנשים ומקומן בבית ובחברה. אלה דיעות שאני מגנה בתוקף, ובעיני אינן לגיטימיות ומהוות הסללה של ציבור שלם של ילדות, נערות ונשים. זו בעיני התעללות ריגשית לא פחות משטיפת המוח האפילה.

לצד אלה, אני תוהה איך יכול להיות שעמותות המתוקצבות ע"י הממשלה מחוייבות ב -30% חברות הנהלה ואם זה לא מתקיים הן נקנסות באחוז משמעותי בהקצבה השנתית, אבל באף משרד ממשלתי ובממשלה כולה אין הבנה כזו כ -Must Have כערך לאומי וחברתי עליון, או כאמות מידה מחייבות שאינן מאפשרות להקים ממשלה עם 0 מנכ"ליות וכל כך מעט שרות.

הרי אין בזה דבר וחצי דבר פוליטי, אלא אחריות לחזון של שיוויון בחברה מתוקנת וזה לא צריך להיות לשיקול דעת של קואליציה מתחלפת אלא חובה של כל חלקי המפה הפוליטית.

בזירת הספורט, לא רק שחובה לפעול ולפתח אלא מסתבר שאפשר - בשנתיים האחרונות חל גידול עצום במספר המנכ"ליות של האיגודים האולימפיים, תהליך שקרה במיוחד בזכות תמריץ כלכלי באמות המידה החדשות לחלוקת תקציבים לאיגודים, שהוביל משרד הספורט בשיתוף עם ראשי הספורט בישראל – אולימפי, פראלימפי ואילת - אנחנו עומדים עם כ -50% מנהלות וזו הצלחה אדירה לא רק בשיוויון, אלא באיכות הניהול והדוגמא לכל שדירת העשייה באיגוד. וגם 50% הגברים הם מנכ"לים מצויינים ויש שיתופי פעולה נהדרים.

החובה לחזון ולמנהיגות בתחום הזה מוטלת עלינו, העומדות בראש ארגונים עסקיים, אקדמיים, ציבוריים, אחרים:

אני לוקחת על עצמי אחריות לעודד נשים(מבלי להזניח את הגברים) להתפתח לתפקידי מפתח, לעודד נשים להתמודד עם המורכבות של פיתוח קריירה לצד האחריות המשפחתית, לעודד גברים מובילים לשלב נשים בנפש חפצה בעמדות השפעה, לעודד את ה'אקו סיסטם' של הספורט בישראל לשאוף לשותפות בעשיה. ושותפים לזה גברים שפועלים לצידי ובראשם מנכ"ל הוועד האולימפי גילי לוסטיג.

היום, אני מכריזה על החזון לשיוויון במנהיגות הספורט האולימפי בישראל.

יחד עם שותפותיי ושותפיי לעשיה בספורט האולימפי בישראל, בהנהלת הוועד האולימפי, בחזון משותף עם מרכזי הספורט בהובלת כנרת צדף מנכ"לית מרכז הפועל הנכנסת ונאור גלילי מנכ"ל מרכז מכבי, אנחנו מכריזים על המטרה:

בתוך 10 שנים מהיום להגיע לשיוויון במספר יושבות הראש של איגודי והתאחדויות הספורט בישראל

• בכל 4 שנים יש בחירות לאיגודי הספורט, בד"כ בסמוך לסיום המשחקים האולימפיים

• ב -32 ענפים אולימפיים, ישנן רק שתי יו"ריות - יושבת ראש רויטל גלוסקא כהן שמנהיגה את איגוד הכדורמים ועו"ד דפנה לנג שמנהיגה את איגוד האופניים.

אבל כדי להצמיח נשים בזירת המנהיגות האולימפית שכולה בהתנדבות ומבוססת על תהליך בחירות באיגודים, זה דורש 2 דברים מרכזיים:

• נשים מתאימות שיעמידו עצמן כמועמדות ותהיינה מוכנות לעבור את התהליך ולהשקיע את הזמן והמאמץ

• 'אקו סיסטם' בו נלקחת החלטה משותפת שבתהליך האיתור של מועמדים מתאימים מתחייבים להצמיח מנהיגות נשים ולעמוד במשימה דה פקטו

אז בפרקטיקה, כדי להוריד את החזון למציאות המטרה היא – בכל סבב בחירות אחרי המשחקים האולימפיים בפריז 2024, בלוס אנג'לס 2028 ובבריזבן 2032 נצמיח מינימום 4 יושבות ראש חדשות-נוספות.

אני מאמינה שכל בעלי העניין בספורט הישראלי יתגייסו לכך, ואני קוראת לנשים, ספורטאיות בעברן או בעלות זיקה לספורט ובעלות כישורי ניהול ומנהיגות, להעיז להעמיד עצמן בחזית העשייה ולהשקיע בזה את המאמץ ואת הזמן.

אני רואה אתכן בכל תוכניות הפיתוח וההעשרה שאנחנו מובילים, אני רואה אתכן בהכשרת הדירקטוריות ובעולם הניהול ואין שום סיבה שלא תקחו את היוזמה ותעמדו כתף אל כתף לצד גברים מוכשרים ומשקיעים בהנהגת הספורט בישראל.

בשנת 2013 תומס בך נשיא הוועד האולימפי הבינלאומי הודיע שבמשחקים האולימפיים ב -2024(אז עוד לא ידעו שהם יתקיימו בפריז), יהיה שיוויון כמותי מוחלט בין 11,000 הספורטאים והספורטאיות שישתתפו במשחקים בסך כל הענפים.

התהליך הזה, הרפורמה אם נרצה, נעשתה כאסטרטגיה של מי שעומד בראש פרמידת הספורט האולימפי בעולם וגררה תהליך משמעותי מאוד כשכל התאחדויות הספורט האולימפיות העולמיות "נאלצו" לקחת בו חלק לקראת פריז 2024.

לייצר שיוויון אמיתי במערכות גדולות, צריך קודם כל שותפים מ -2 המינים, צריך חזון אמיתי, צריך לרצות! צריך לעשות!

ואנחנו רוצים ואנחנו נעשה!

סיון פישלר, מנהלת שיתופי הפעולה והפיתוח העסקי בוועד האולימפי Sivan Fishler

ירדן הר לב, מנהלת המערך החינוכי בוועד האולימפי Jordan Har Lev

לימור מזרחי, מנהלת תוכנית 'היום שאחרי' וההדרכה, בוועד האולימפי Limor Mizrachi

תא"ל במיל', סוזי יוגב, יו"ר הוועדה לשיוויון מגדרי בוועד האולימפי Suzy Yogev

כנרת צדף, מנכ"לית הפועל הנכנסת, חברת הנהלה בוועד האולימפי

רויטל גלוסקא, יו"ר איגוד הכדורמים, חברת הנהלת הוועד האולימפי Revital Cohen Gluska

עו"ד דפנה לנג, יו"ר איגוד האופניים, חברת הנהלת הוועד האולימפי Dafna Lang

תמונה המשותפת - בוגרות קורס דירקטוריות ובהן:

עדי ביכמן, יו"ר הוועדה המקצועית בוועד האולימפי וחברת הנהלה, שחיינית אולימפית-סידני 2,000' Adi Bichman

מורן מסיקה, מנכ"לית אתנה Moran Messica Eidelman

נעה שמידע, מנכ"לית איגוד הטאקוואנדו וחברת הנהלת הוועד האולימפי Noa Shmida

נורית שרביט, מנהלת ספורט נשים במנהל הספורט ומפקחת Nurit Sharvit

סהר אלוני, מנהלת תחום רפואה וענפים אולימפיים ביחידה לספורט הישגי