מיכאל קלגנוב – מדליית ארד – סידני 2000

מיכאל קלגנוב 

 

תאריך לידה: 24/10/74
ענף: חתירה (קיאק)
אגודה: הפועל עמק הירדן
מאמן: דני מירושנסקי

 

לולא מיכאל קלגנוב, הייתה ישראל חוזרת מאולימפיאדת סידני 2000 ללא מדליה, לראשונה מאז המשחקים האולימפיים בסיאול 1988. 

קלגנוב נולד באוזבקיסטן בשנת 1974 ועלה לישראל בגיל 22, בדיוק ארבע שנים לפני האולימפיאדה. הוא התגורר בקיבוץ דגניה, סמוך לכנרת והתחבר מיד לאגודת הפועל עמק הירדן.

ביום האחרון בסידני, רגע לפני שנפתח טקס הסיום של המשחקים, זינק קלגנוב למקצה הגמר בחתירה ל-500 מטרים בניסיון האחרון להשיג מדלייה אולימפית עבור ישראל. הלחץ היה אדיר: המשלחת הישראלית עמדה לחזור בידיים ריקות, כשרק יום קודם לכן אכזב הקיאקיסט הישראלי וסיים במקום הרביעי בגמר החתירה בקיאק ל-1,000 מטר. הוא החמיץ את מדליית הארד בגלל 42 אלפיות השנייה.

הזינוק נקבע לתשע בבוקר, אבל הרוחות החזקות שנשבו באתר החתירה שיבשו את התוכנית. תחילה נדחה הזינוק בשעה, ואז בשעתיים נוספות, ואז בעוד שעתיים. הספורטאים חיכו במתח עצום לקריאה לרדת למים. בשעות ההמתנה הרבות הללו  ירד קלגנוב למים, כלא את הגוף הגדול שלו בקיאק הקטן וחיכה בסבלנות להזדמנות שלו.

ב-15:18 ניתן האות לזינוק. כמאמר הבדיחה "אני פותח הכי חזק, ולאט לאט מגביר", קלגנוב פרץ כמו מלוע של תותח, ושייט בצורה רצחנית למקום הראשון.

הוא כבר הוביל ביתרון של קיאק על החותר במקום השני. ב-50 המטרים האחרונים הוא נחלש יותר ויותר, והיתרון אבד לו. מישה סיים במקום השלישי, כשהקייאקיסט הרביעי כמעט ועובר אותו במטר האחרון של השיוט. מיכאל קלגנוב זכה במדלייה אולימפית. 

המאמנים והאוהדים חגגו ביציע. ישראל זכתה, ברגע האחרון, במדלייה שהצילה את המשחקים עבור המשלחת הישראלית.  אלכס גלעדי, האיש של ישראל בוועד האולימפי הבינלאומי, היה זה שענד את המדלייה על צווארו של קלגנוב.

אפרים זינגר, ראש המשלחת, אמר אז בהקלה: "מישה הוכיח שהוא הספורטאי מספר אחד בארץ. הוא בכיר ספורטאינו". "המדליה כבדה לי", אמר קלגנוב. הופעל עלי הרבה לחץ. כל יום כאן אתה רואה ספורטאים הולכים להביא מדלייה וחוזרים בידיים ריקות".

 

אליפות העולם בקיאק 

מדליית זהב, סגד –  1998 – 200 מטר, קיאק יחיד
מדליית זהב, מילאנו – 1999- 200 מטר, קיאק יחיד
מדליית כסף, סגד-  1998 -500 מטר, קיאק יחיד

 

אליפות אירופה בקיאק
מדליית זהב, שנת 2000  – 500 מטר, קיאק יחיד
מדליית זהב, שנת 2000  – 1000 מטר, קיאק יחיד
מדליית ארד, שנת 2006 – 200 מטר, קיאק זוגי