"ראיון השבוע" עם מרים המשקולות דוד ליטבינוב

"ראיון השבוע" עם מרים המשקולות דוד ליטבינוב

מאת: הוועד האולימפי בישראל

"הספורט החדיר בי את האמונה וההבנה שאין מושג כזה אי אפשר להגיע למה שרוצים. הכל מסתכם בהתמדה ובהקרבה. בלי שמירה על שני העקרונות הללו אי אפשר להגיע לכלום. העיסוק בספורט ברמה האולימפית לימד אותי התנהלות יומיומית מוקפדת מהי, התמודדות עם משברים וכישלונות, הצבת יעדים ומטרות לטווח רחוק ועמידה בהם.

כשמשהו לא מצליח אני מנסה להרגיע את עצמי. מנתח את המקרה ותמיד תמיד עם מבט חיובי קדימה. מה שהיה היה. חייבים להטמיע מיד דרכים לשיפור. זה חלק מההצלחה שלנו. ספורטאים רוכשים כלים לחיים ואם מנצלים אותם נכון אפשר להצליח בכל תחום ובגדול" כך, מרים המשקולות דוד ליטבינוב (27, גל אולימפי אשדוד) יליד בת ים שמשפחתו עברה לאשדוד כשהיה בן שבע.

דוד בן להורים שעלו לישראל מאוקראינה שם עסקו ב-POWER LIFTING והיו אלופי ארצם. אביו איגור הוא בעל עסק עצמאי להובלות ואמו ויקטוריה ספרית. אחותו הקטנה דנה, כיום בת 20 עסקה שמונה שנים בהרמת משקולות ולפני כשנתיים עברה לעסוק ב-CROSS FIT.

החיבור הראשוני שלו לספורט היה בגיל 12 כשהחל לעסוק באגרוף. "עסקתי בזה שלוש שנים. הייתי ילד גדול וחזק מבחינה פיזית אבל אחרי שלוש שנים, בגיל 15, הבנתי שזה לא מתאים לי. לא היתה לי תשוקה לזה והחלטתי להפסיק" נזכר דוד.

באותה תקופה מספר לנו דוד, היו לו בעיות משמעת בבית הספר והוא נאלץ לעבור לבית ספר אחר, בו גילה מהר מאד את אולם הרמת המשקולות. המאמן האולימפי יורי אוזלינר פגש אותו והציע לו להצטרף לאימון ולנסות ....

"אבא שלי התנגד להצטרפותי לענף הרמת המשקולות. הוא ידע שהענף הזה, ברמה ההישגית הגבוהה נגוע בשימוש בסמים והוא פחד שאתפתה לזה ואשתמש בסמים. לפני כשנה גיליתי שאבי ויורי המאמן הגיעו להסכם שיורי המאמן יפקח עלי ולעולם לא יתן לי להתקרב לסמים. זו בעצם היתה הסיבה שבכל זאת אבי אישר לי להיכנס לזה" חושף בפנינו דוד.

אחרי שנתיים החל להתחרות בזירה הבינלאומית. לעולם הוא לא ישכח את התחרות הראשונה שלו - אליפות אירופה עד גיל 17 בספרד ב-2010. הוא סיים שם במקום ה-16 מבין 18 מתחרים. "אז הבנתי שיש לי הרבה מאד מה ללמוד ומשם התחלתי להתקדם" נזכר דוד (1.90 מטר השוקל 126 קילוגרמים) ומתחרה במשקל פתוח (109+ ק"ג) שקבע עד היום יותר מ-30 שיאי ישראל בקטגוריות השונות. הישג השיא שלו: 185 ק"ג בהנפה ו-213 ק"ג בדחיקה אותם קבע באליפות העולם שהיתה ב-2019 בתאילנד.

הישגיו הבולטים של דוד: אלוף ושיאן הים התיכון, מדליית ארד באליפות אירופה לנוער (טאלין, 2013), מקום 7 באליפות אירופה (בוגרים, רומניה 2018) ומדליית ארד בגביע העולם (רומא, ינואר 2020).

"אני מתחרה מול ספורטאים שמשקלם 150 קילוגרמים. אני עדיין לא מיציתי את כל הפוטנציאל שלי. אני יותר מהיר, אני יותר גמיש ...אבל עדיין חסרה לי מסת שריר מה שנותן לי הרבה מקום לגדול" הוא מסביר.
דוד מקפיד מאד על אורח חיים בריא. שינה של שמונה שעות בלילה לפחות ותזונה מחושבת. בתקופה של הכנה אינטנסיבית לתחרויות הוא אוכל 6000-8000 קלוריות ביום ומקפיד על מנת חלבון יומית של 250 גרם!

מה יותר קל...? להאכיל את דוד או להלביש אותו? שני הדברים קשים מאד. מה שיותר קשה עבורו זה למצוא כסאות שהוא יוכל לשבת בהם בנוח....

תכנית האימונים שלו כוללת 12 יחידות אימון שבועיות של 5-8 שעות מידי יום. הוא מסיים יום אימונים בעייפות מוחלטת.

הוא יכול להגיע ביום אימונים ל-30 טון בהרמת משקולות. העובדה לדבריו שהוא גדול ממדים הוא הטונאג' שלו גבוה יותר. בזמן הקורונה המשיך וממשיך להתאמן במלוא המרץ והכוח. הוא מחטא את המוט והמשקולות, חובש מסיכה ומתאמן כרגיל.

את זמנו הפנוי, המועט, מבלה דוד בים. הוא נרגע בשחייה ובישיבה אל מול הגלים. הוא גם אינו מוותר על קריאת ספרים בעיקר בנושאי פסיכולוגיה של הספורט ופילוסופיה.

במחצית 2018 ביצע דוד את השינוי המשמעותי ביותר בגישתו המקצוענית. כדי לממש את החלום האולימפי שלו לטוקיו הוא החליט להפסיק את לימודיו לתואר ראשון בחינוך גופני בגבעת וושינגטון ולהפסיק את כל עיסוקיו האחרים שכללו עבודה כמאמן ומרצה והוא כל כולו מרוכז וממוקד במטרה, להשיג את הכרטיס לטוקיו.

"אני לגמרי שם....יש לי עוד תחרות אחת, אליפות אירופה (נובמבר הקרוב,במוסקבה) ששם אני צריך להשיג את התוצאות הטובות שלי ואני מגיע לטוקיו" הוא מסביר, אך יחד עם זאת הוא לגמרי עם הפנים למשחקים האולימפיים בפריז 2024 ומסביר: "אני מתחרה בקטגוריה בה השיא הספורטיבי הממוצע של הספורטאים בא לידי ביטוי אחרי גיל 30.

משמע יש לי עוד מספר שנים לפתח את היכולות הגופניות שלי עד שאוכל לנצל את מלוא הפוטצניאל שלי. המטרה היא להגיע לפריז 2024 כשאני מוכן להתמודד על לא פחות ממדליה אולימפית.

המספרים שלי בהחלט לטובתי. אני מצליח לעמוד בתוכנית הרב שנתית שלי. בין אם המשחקים האולימפיים בטוקיו יתקיימו בצל הקורונה או לא, שום דבר לא ישפיע על המטרות העתידיות שלי ועל המסע שאני מתכוון לעבור בשנים הקרובות" משתף אותנו דוד.

דוד מוכר כבחור צנוע מאמין בכנות מוגזמת. "רק עם כנות מוחלטת לסובבים אותך ובעיקר לעצמך אפשר לקבל את הפידבק האובייקטיבי ביותר. רק פידבק אמיתי יוכל לקדם אותך לעבר המטרות שלך"
בהצלחה!

David Litvinov

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.