המשחקים האולימפיים – מקסיקו סיטי 1968

במשחקים שהתקיימו במקסיקו סיטי, מקסיקו, בשנת 1968 נטלו חלק 5,516 ספורטאים מ-112 מדינות אשר התחרו ב-18 ענפי ספורט. בחירת העיר מקסיקו סיטי לאירוח המשחקים היתה שנוייה במחלוקת שכן אלה נערכו בגובה 2,300 מטרים מעל פני הים, מה שנתן יתרון למשתתפים במקצועות הקפיצה למרחק ולגובה למשל, ומצד שני גרם לבעיות רבות בשל קשיי נשימה למשתתפים במקצועות האירוביים. מהמשחקים זכורים במיוחד בשל שיאו (8.90 מטרים) של הקופץ למרחק האמריקאי בוב בימון. ראש המשלחת הישראלית, יוסף ענבר ומנהל המשלחת שמואל ללקין הצטרפו ל- 12 ספורטאים בענפים אישיים ונבחרת הכדורגל של ישראל שהעפילה לרבע גמר. הנבחרת הודחה על ידי בולגריה בהטלת מטבע, לאחר שהמשחק הסתיים בשוויון. השחיין אברהם מלמד עלה לחצי הגמר תוך שהוא קובע שיא ישראלי במאה מטרים בסגנון פרפר. מלמד סיים במקום הרביעי, רחוק מקום אחד בלבד מעלייה לגמר.

חברי המשלחת ותוצאות

נושא הדגל: גרשון שפע

ראש משלחת – יוסף ענבר
מנהל משלחת –  שמואל ללקין

 

 

אתלטיקה

 

שאול לדני
הליכה 50 ק"מ – 5:01:05 שעות, מקום 24

 

חנה שזיפי
ריצת 400 מטר –  56.3 שניות, מקום 26
ריצת 800 מטר – 2:09.2 דקות, מקום 18

 

כדורגל – מוקדמות

 

ניצחון על גאנה  3:5
ניצחון על אל סלוודור  1:3
הפסד להונגריה 2:0

 

רבע גמר – תיקו עם בולגריה 1:1 (לאחר הארכה) – הפסד בהגרלה

 

 

שחקני הנבחרת: יצחק אנגלנדר, ג'ורג' בורבה, מנחם בלו, שרגא בר, ציון דגמי, יצחק דרוקר
רחמים טלבי, ראובן יאנג, חיים לוין, שמואל מליקה, שייע פייגנבוים, נחמן קסטרו, דוד קרקו
צבי רוזן, שמואל רוזנטל, ישעיהו שווגר, יצחק שום, גיורא שפיגל, מרדכי שפיגלר.

 

 

קליעה

 

הנרי הרשקוביץ
רובה שכיבה 50 מטר  – 588 נקודות, מקום 41
רובה 3 מצבים 50 מטר – 1124 נקודות, מקום 35

 

מיכאל מרטון
אקדח חופשי 50 מטר – 530 נקודות, מקום 47

 

נחמיה סירקיס
רובה שכיבה 50 מטר – 591 נקודות, מקום 28

 

זליג שטרוך
רובה 3 מצבים 50 מטר – 1095 נקודות, מקום 51

 

שחייה

 

איבונה טוביס
100 מטר פרפר – 1:12.0 דקות, מקום 19
200   מטר מעורב אישי –  2:41.0 דקות, מקום 20
400  מטר מעורב אישי – 5:53.8 דקות, מקום 21

 

אברהם מלמד

100  מטר פרפר (מוקדמות) – 59.4 שניות, חצי גמר 59.6 שניות, מקום 11
200 מטר פרפר –  2:15.4 דקות, מקום 15

 

שלומית ניר
100  מטר חזה – 1:20.9 דקות, מקום 19
200  מטר חזה –  2:58.5 דקות, מקום 23

 

יואל קנדה
100 מטר חזה – 1:12.3 דקות, מקום 29
200  מטר חזה – 2:44.3 דקות, מקום 31

 

אמנון קראוס
100 מטר חופשי –  57.2 שניות, מקום 43
200  מטר חופשי –  2:09.3 דקות, מקום 41

 

גרשון שפע
200 מטר חזה – 2:42.6 דקות, מקום 28
200 מטר מעורב אישי – 2:26.6 דקות, מקום 32
400 מטר מעורב אישי –  5:22.6 דקות, מקום 30