המשחקים האולימפיים – מונטריאול 1976

המשחקים האולימפיים במונטריאול, קנדה, בשנת 1976 הגיעה משלחת ישראלית מכובדת של 28 ספורטאים מתוך 4,834 ספורטאים ו – 1,261 ספורטאיות מ-92 מדינות בסך הכל.  תחרויות ב-21 ענפי ספורט התקיימו במשחקים. הישראלים התחרו בתשעה ענפים: אתלטיקה, הרמת משקולות, היאבקות, שחייה, קליעה, התעמלות, ג`ודו, סיף ושיט.
אסתר רוט-שחמורוב, היחידה שנטלה חלק גם במשחקי מינכן 1972, נשאה את דגל ישראל שהיה עטור ב-11 סרטים שחורים, והייתה לספורטאית הישראלית הראשונה שהגיעה לגמר אולימפי. הישגה של אסתר, שזכתה במקום השישי בגמר ריצת 100 מטרים משוכות, עמד בראש רשימת ההישגים הנוספים שהושגו במשחקים באותה שנה: מרים המשקולות, אדוארד וייץ שסיים במקום ה- 5, המתאבק רמי מרון שסיים במקום ה- 7 בסגנון חופשי במשקל עד 68 ק"ג ונבחרת הכדורגל הישראלית שהעפילה למשחק רבע הגמר.

חברי המשלחת ותוצאות

נושאת הדגל – אסתר רוט שחמורוב

 

 

אתלטיקה

 

אסתר רוט – שחמורוב
ריצת 100 מטר משוכות – מוקדמות – 13.06, מקום 2
חצי גמר – 13.04, מקום 4
גמר – 13.04, מקום 6

 

ג'ודו

 

יונה מלניק  – עד 70 ק"ג
הפסיד לרוברטו מאטסו  מברזיל

 

היאבקות

 

רמי מירון  – סגנון חופשי, עד 68 ק"ג –  מקום 7
ניצח את ג'וזף מיי מ איי הבתולה
ניצח את לנרט לונדל משוודיה
הפסיד ליאנוש קוצ'מיש מהונגריה
ניצח את זיגמונד קילייביץ מאוסטרליה
הפסיד לפאבל פיניגין מברית המועצות

 

הרמת משקולות

 

אדוארד וייץ – עד 60 ק"ג
262.5  ק"ג – מקום 5

 

התעמלות מכשירים

 

דב לופי
קרב רב – 106.45 נקודות, מקום 68

 

כדורגל

 

שלב מוקדם:

תיקו מול גואטמלה –  0:0
תיקו מול מקסיקו 2:2  – כבשו לישראל –  ירון עוז ויצחק שום
תיקו מול צרפת 1:1 – (כבש לישראל: ויקי פרץ)

 

רבע גמר:
הפסד לברזיל 4:1 – שער לישראל: ויקי פרץ

 

שחקני הנבחרת: אלון בן דור, אהוד בן טובים, חיים בר, יהושע גל, גדעון דמתי, יצחק ויסוקר, ריפעת טורק,
אבי כהן, אברהם לב, אלילו ונטל, עודד מכנס, מאיר נמני,
יוסף סורינוב, ירון עוז, ויקי פרץ, משה שוייצר, יצחק שום.

 

סייף

 

נילי דרורי
רומח נשים – מקום 34
שלב ראשון: 2 ניצחונות, 3 הפסדים
שלב שני: ניצחון אחד, 4 הפסדים

 

 

קליעה

 

מיכה קאופמן
רובה שכיבה – 591 נקודות, מקום 12
רובה 3 מצבים – 1006 נקודות, מקום 51

 

שייט

יהודה מעיין ויואל סלע

דגם הולנדי מעופף – מקום 17

 

שחייה

 

דב ניסמן
 400 מטר מעורב – מוקדמות 4:47.13 דקות, מקום 27

 

עדי פרג
 100 מטר פרפר – מוקדמות 59.99 שניות, מקום 36
200 מטר פרפר – מוקדמות 2:09.91 דקות, מקום 30