המשחקים האולימפיים – הלסינקי 1952

המשחקים האולימפיים בהלסינקי, פינלנד, בשנת 1952, היו המשחקים האולימפיים ה- 12 במספר מאז חידש אותם הברון פייר דה קוברטן, והשניים מאז תום מלחמת העולם השנייה. זו גם השנה בה השתתפה לראשונה משלחת ישראלית במשחקים. לצד 4,925 ספורטאים מ – 69 מדינות, שהתחרו ב – 17 ענפי ספורט, צעדו 13ספורטאים ישראלים שעמדו בקריטריון האולימפי ונכללו בסגל למשחקים בענפים אישיים שהצטרפו לנבחרת הכדורסל הישראלית שהשתתפה בטורניר הקדם אולימפי. הוועד האולימפי הישראלי נעתר לבקשת דוד בן גוריון, והחליט כי חברי הסגל האולימפי בעלי שמות לועזיים יישאו שמות עבריים. הספורטאים הבולטים במשלחת היו הקופץ למים יואב רענן והאצן דוד טבק.

חברי המשלחת והישגים בולטים

נושא הדגל: אברהם שניאור

 

 

כדורסל

 

בנבחרת: דן ארז , משה דניאל, יהודה וינר, מרסל חפץ, פרדי כהן , עמוס לין, זכריה עופרי, אליהו עמיאל
ראובן פכר, מנחם קורמן, רלף קליין, שמעון שלח, אברהם שניאור.
מאמן: מוריס רסקין .

 

מוקדמות: הפסד לפיליפינים –  57:47, הפסד ליוון –  54:52

 

אתלטיקה

 

אוריון גרין גלר 
זריקת דיסקוס , מוקדמות
40.76 מ', מקום 32

 

אריה גליק
ריצת 400 מ',  סיבוב ראשון: 50.2 שניות.
מקום 5 – מקום 53 כללי

ריצת 800 מ' – סיבוב ראשון: 2:00.9 דקות
מקום 6 – מקום 47 כללי

 

לאה זימרי
800 מ' משוכות – סיבוב ראשון: 12.4 שניות
מקום 6 – מקום 31 כללי

 

אולגה ויטנברג
זריקת דיסקוס – מוקדמות: 35.79 מטר
מקום 19

 

דוד טבק
ריצת 100 מ' – סיבוב ראשון: 10.9 שניות – מקום 1.
סיבוב שני: 10.9 שניות, מקום 6
מקום 21 כללי

ריצת 200 מ' – סיבוב ראשון: 22.4 שניות, מקום 1
סיבוב שני: 21.8 שניות, מקום 5
מקום 27 כללי

 

תמר מיטל – שומכר
קפיצה לגובה – 1.40 מטר, מקום 17

קפיצה לרוחק – מוקדמות: 5.16 מטר, מקום 29

 

אריה קלינשטוב – נוה
קפיצה לגובה – מוקדמות: 1.70 מטר, מקום 35

 

קליעה

 

אלכס אלירז
רובה שכיבה 50 מטר – 381 נקודות, מקום 56

רובה 3 מצבים 50 מטר – 1059 נקודות, מקום 44

 

דב בן-דב
רובה חופשי 3 מצבים 300 מטר – 1033 נקודות, מקום 21

 

שמואל לביב-לובין
רובה חופשי 3 מצבים 300 מטר – 973 נקודות, מקום 26

 

צבי פנקס
רובה שכיבה 50 מטר – 388 נקודות, מקום 41

רובה 3 מצבים 50 מטר – 1077 נקודות, מקום 41

 

קפיצה למים

 

יואב רענן
מקפצה 3 מטר – מוקדמות: 67.70 נקודות, מקום 9

מגדל 10 מטר – מוקדמות: 58.15 נקודות, מקום 30

 

שחייה

 

נחום בוך
100  מ' חופשי – מוקדמות: 1:05.6 דקות, מקום – 59