המשחקים האולימפיים – בייג'נג 2008

המשחקים האולימפיים בבייג'ינג, סין, בשנת 2008 . הרבה ביקורת של ארגוני זכויות אדם על הנעשה בטיבט העיבו על האולימפיאדה הראשונה בבייג'ין, אבל בסופו של דבר המשחקים יצאו לדרכם. למעלה מ-11,000 ספורטאים וספורטאיות מכל רחבי העולם השתתפו במשחקים שנפתחו בטקס המרהיב ביותר שידעה האולימפיאדה, בשעה שמונה ושמונה דקות בערב.
האולימפיאדה הזו תיזכר אולי בגלל שני ספורטאים אדירים, האחד מארה"ב והשני מג'מייקה. השחיין האמריקני מייקל פלפס, זכה ב-8 מדליות זהב, שבר 7 שיאי עולם ואף שבר את שיאו של השחיין היהודי מרק ספיץ שעמד על 7 מדליות זהב "בלבד".
האצן הג'מייקני, אוסיין בולט, הוכיח שהוא האדם המהיר בתבל. בולט שבר את השיא העולמי בריצה ל-100 מטר (9.69 שניות) ומאוחר יותר גם את שיאו של מייקל ג'ונסון הקנדי מאולימפיאדת אטלנטה ב-200 מטר, כשקבע 19.30 שניות.
גם נבחרת השליחים של ג'מייקה זכתה בזהב ובולט, שהיה שותף לה, ניפץ אתה את שיא העולם. שיא חדש נשבר גם בקפיצה במוט לנשים, ע"י הרוסיה ילנה איסינבייבה, שעברה גובה של 5.05 מטרים. סין סיימה ראשונה בטבלת המדליות עם 51 מדליות זהב. ארצות הברית שנייה עם 36 מדליות מזהב, ורוסיה הסתפקה במקום ה- 3 עם 23 מדליות זהב.
המשלחת הישראלית למשחקים בבייג'ינג הייתה הגדולה בהיסטוריה ומנתה 43 ספורטאים. גולש הנייל-פרייד, שחר צוברי, זכה במדליית הארד. צמד שייטות ה-470, ורד בוסקילה וניקה קורניצקי סיימו מרחק נגיעה ממדליה במקום הרביעי. הג'ודוקא אריק זאבי הודח בשלב מוקדם יחסית, אבל מי שהצליח להפתיע היה גל יקותיאל, שהגיע למקום החמישי בקטגוריית המשקל שלו.

חברי המשלחת

 נושא הדגל – מיכאל קלגנוב

 

 

 

 

שייט

שחר צוברי – ניל פרייד RS:X גברים – מדליית הארד

 

סיים ראשון בשיוטים 1,3,9

 

אודי גל וגידי קליגר – 470 גברים   – מקום 14 (לא העפילו לשיוט מדליות)

 

ורד בוסקילה וניקה קורניצקי – 470 נשים  – מקום 4
סיימו ראשונות בשיוט ה- 3,8

 

מעין דוידוביץ' – ניל פרייד RS:X נשים – מקום 10

 

נופר אדלמן – לייזר רדיאל נשים – מקום 16 (לא העפילה לשיוט המדליות).

 

 

אתלטיקה

 

איתי מגידי – ריצת 3000 מ' מכשולים גברים
מוקדמות – 9:05.02, מקום – 36

 

ניקי פאלי – קפיצה לגובה גברים
מוקדמות – 2.20 מ'  – מקום 21

 

אלכס אברבוך – קפיצה במוט גברים
מוקדמות- 5.45 מ'- מקום 28

 

היילה סטאין – ריצת מרתון גברים
2:30.07 ש' – מקום – 69

 

ג'ודו

 

גל יקותיאל – גברים עד 60 ק"ג – מקום 5
סיבוב ראשון –  ניצחון – קשבאטרין צגאנבאטר (מונגוליה)
סיבוב שני  – הפסד – דימיטרי דרגין (צרפת)
בית ניחומים – סיבוב ראשון – ניצחון – נסטור חרגיאני (גאורגיה)
בית ניחומים – סיבוב שני – ניצחון – רוסלאן קישמאחוב (רוסיה)
בית ניחומים – גמר –  ניצחון – קרייג פאלון (בריטניה)
קרב על מדליית הארדהפסד – רובן הוקס (הולנד).

 

אריק זאבי – גברים עד 100 ק"ג
סיבוב ראשון – ניצחון – צפרדריק דמונפוקון (צרפת)
סיבוב שני – הפסד – הנק חרול (הולנד)
בית ניחומים – סיבוב ראשון – הפסד – לוסיאנו קוראה (ברזיל)

 

אליס שלזינגר נשים עד 63 ק"ג
סיבוב ראשון – עלתה אוטומטית

סיבוב שני – הפסד – לוסי דקוס (צרפת)
בית ניחומים – סיבוב ראשון – הפסד – אורשקה ז'ולניר (סלובניה)

 

התעמלות מכשירים

 

אלכס שטילוב – קרב רב
מוקדמות – 87.800 נק' – מקום 29
קרקע – מוקדמות  – 15.600 נק' – מקום 8 – עלייה לגמר
גמר – 14.125 נק'  – מקום 8 (גמר ראשון אי פעם במכשיר בודד למתעמל ישראלי)
סוס סמוכות  – מוקדמות – 13.825 נק'  -מקום 51
טבעות  – מוקדמות – 14.075 נד' – מקום 58
קפיצות  – מוקדמות – 15.575 נד' – מקום 58
מקבילים  – מוקדמות- 14.500נק' – מקום 63
מתח –   מוקדמות – 14.225 נק' – מקום 54

 

התעמלות אמנותית

 

נטע ריבקין – קרב רב אישי
מוקדמות – סה"כ  – 65.875 נק' – מקום 14
חבל – 16.500 נק – מקום 12
חישוק –  16.825 נק' – מקום 10
אלות – 16.450 נק'  – מקום 13
סרט – 16.100 נק' – מקום 15

 

אירה ריסנזון – קרב רב אישי
מוקדמות – סה"כ  – 67.850 נק'  – מקום 8 – העפילה לגמר
חישוק – 17.100 נק'  – מקום 8
חבל – 16.800 נק'  – מקום 9
סרט – 16.825 נק' – מקום 9
אלות – 17.125 נק' – מקום 8

גמר – סה"כ – 66.775 נק' – מקום 9
חישוק –  17.025 נק' – מקום 8
חבל – 16.350 נק' – מקום 9
סרט – 16.550 נק' – מקום 9
אלות – 16.850 נק' – מקום 9

 

נבחרת ישראל – קטיה פיסצקי, רחלי ויגדורצ'יק, ורוניקה ויטנברג, מריה סבנקוב, אלונה דבורניצ'נקו

קרב רב קבוצתי  – מוקדמות – סה"כ 31.525 נק' – מקום 7 – העפילו לגמר
5 חבלים – 15.300 נק' – מקום 11
3 חישוקים, 2 אלות – 16.225 נק' – מקום 6

גמר – סה"כ 32.100 נק'  – מקום 6
5 חבלים, 16.050 נק'  – מקום  7
3 חישוקים , 2 אלות- 16.050 נק'  – מקום 6

 

טאקוונדו

 

בת אל גטרר – נשים עד 57 ק"ג
סיבוב ראשון  – הפסד – מרטינה זובצ'יץ' (קרואטיה)  4:3 – מקומות 11–16

 

טניס

 

אנדי רם ויוני ארליך – זוגות גברים
סיבוב ראשון – הפסד – ארנו קלמנט ומיכאל לודרה (צרפת) 6:4 6:4

 

שחר פאר  – יחידות
סיבוב ראשון – ניצחון – סוראנה סירסטאה (רומניה) 3:6 7:5 0:6
סיבוב  2  – הפסד – וורה זבונרבה (רוסיה) –  6:3 7:6

 

ציפי אובזילר – יחידות סיבוב ראשון
הפסד – מריה קוריצבה (אוקראינה) 5:7 7:5 6:4

 

ציפי אובזילר ושחר פאר – זוגות נשים
סיבוב ראשון  – הפסד – ג'יזלה דולקו ובטינה חוזאמי (ארגנטינה) 6:3 6:2

 

סייף

 

תומר אור – רומח גברים אישי
סיבוב ראשון  – הפסד – ג'ושוע מקגוויאר (קנדה)  11:10 – מקום 17

 

דלילה חטואל – רומח נשים אישי
סיבוב ראשון – ללא קרב בגלל דירוג גבוהה (דורגה במקום 14 לפני התחרות)
סיבוב שני – הפסד – ויקטוריה ניקיצ'ינה (רוסיה) 10:9

 

נעם מילס – דקר נשים אישי
סיבוב ראשון  – הפסד – לורה פלסל-קולוביק (צרפת) 15:8 – מקום 22

 

קאנו/קיאק

 

מיכאל קלגנוב – קיאק יחיד 1000 מ'
מוקדמות – 5 במקצה – 3:38.207 – העפיל לחצי הגמר
חצי גמר – 8 במקצה – 3:43.108

 

קיאק יחיד 500 מ' – מוקדמות – 1 במקצה – 1:38.396- העפיל לחצי הגמר
חצי גמר – 4 במקצה – 1:43.145

 

 

 

קליעה

 

דורון אגוזי – רובה אוויר גברים
מוקדמות – מקום 41 – 587 נקודות

רובה 3 מצבים גברים
מוקדמות – מקום 36 – 1,155 נקודות

 

גיל סימקוביץ' – רובה שכיבה גברים
מוקדמות – 22 מקום – 592 נקודות
רובה 3 מצבים גברים- מוקדמות – מקום 38 – 1,153 נקודות

 

גיא סטריק – רובה שכיבה גברים
מוקדמות – מקום 12 – 594 נקודות  – (לא העפיל לגמר בעקבות שובר שוויון)

 

שחייה

 

גל נבו – 400 מ' מעורב גברים
מוקדמות – 4:14.03 דקות  – מקום 11 – שיא ישראלי
200 מ' מעורב גברים  – מוקדמות – 1:59.66 דקות  – מקום 12 – שיא ישראלי, עלה לחצי גמר
חצי גמר – 2:00.43 דקות – מקום 13

 

תום בארי – 100 מ' חזה גברים
מוקדמות – 1:02.42 דקות – מקום 42 – שיא ישראלי
200 מ' חזה גברים – מוקדמות – 2:11.44 דקות – מקום 20 – שיא ישראלי

 

אלון מנדל – 200 מ' פרפר גברים
 מוקדמות – 1:59.27 דקות – מקום 28 – שיא ישראלי

100 מ' פרפר גברים  – מוקדמות- 52.99 דקות – מקום 36 – שיא ישראלי

 

נמרוד שפירא בר אור – 200 מ' חופשי גברים
 מוקדמות 1.47.78 דקות  – מקום 15- שיא ישראלי עלה לחצי גמר.

חצי גמר – 1:48.16 דקות – מקום 15
100 מ' חופשי גברים – מוקדמות – 49.10 שניות- מקום 26 – שיא ישראלי

 

גיא ברנע  – 100 מ' גב גברים
מוקדמות – 54.50 שניות – מקום 15 – שיא ישראלי, עלה לחצי גמר
חצי גמר – 54.93 שניות- מקום 16

 

איתי צ'מה – 200 מ' גב גברים
מוקדמות – 2:00.93 דקות  – מקום 27

 

אניה גוסטומלסקי – 100 מ' פרפר נשים
מוקדמות – 59.50 שניות – מקום 36 – שיא אישי
100 מ' גב נשים מוקדמות – 1:01.42 דקות – מקום 25 – שיא ישראלי
100 מ' חופשי נשים – מוקדמות- 55.18 שניות – מקום 22
50 מ' חופשי נשים  – מוקדמות – 25.23 שניות – מקום 19 – שיא ישראלי

 

שחייה אמנותית

 

אנסטסיה גלושקוב – אינה יופה- דואט
מוקדמות – תרגיל טכני – 43.583 נק'  – מקום 15
מוקדמות – תרגיל רשות –  43.334 נק'  – מקום 16
מוקדמות – סה"כ – 86.917 נק' – מקום 15